Urządzenie wielofunkcyjne

Urzadzenie wielofunkcyjne łączy w sobie cechy kserokopiarki, drukarki i skanera, a niekiedy również i faksu. Najnowocześniejsze urządzenia mogą być podłączane do internetu i wysyłać skanowane dokumenty od razu pocztą e-mail.

Urządzenia wielofunkcyjne są zarówno monochromatyczne jak i kolorowe

Urządzenia wielofunkcyjne są zarówno monochromatyczne jak i kolorowe

Urządzenie wielofunkcyjne zastępuje kilka innych urządzeń, mieszcząc to wszystko w jednej obudowie. Doskonale nadaje się do biura, zwłaszcza wówczas gdy nie ma w nim zbyt wiele miejsca na kilka osobnych maszyn biurowych. Istotnym elementem jest również cena, która jest zazwyczaj niższa, niż gdyby wszystkie te urządzenia były kupowane osobno.

Do niedawna były to drogie maszyny i produkowano ich niewiele, liderem w tego rodzaju technologiach była firma Brother. Jednak obecnie coraz częściej kolejni producenci zamieszczają takie modele w swoich katalogach.

Niektóre z tego rodzaju urządzeń działają na zasadach drukarki atramentowej, inne zaś posiadają mechanizmy drukarki laserowej. Pierwsze z nich są zazwyczaj tańsze przy zakupie, drugie opłacają się przy dłuższej eksploatacji, ponieważ niższe są koszty druku. Warto jednak dokładnie analizować oferty producentów, ponieważ urządzenia wielofunkcyjne mogą się od siebie bardzo mocno różnić. Nie wszystkie mają dostępne takie same funkcje.

Produkuje się urządzenia wielofunkcyjne zarówno monochromatyczne (z wydrukiem czarno-białym) jak i kolorowe. Funkcje skanera są zawsze w kolorze.
Niższa cena i mniej miejsca na urządzenie, to nie jedyne atuty tego rodzaju sprzętu biurowego. Ważne jest również, że pliki nie muszą być transmitowane, np. ze skanera do drukarki. Wiele funkcji jest również dostępne bez podłączania do komputera. Przede wszystkim chodzi tu o wykonywanie kserokopii, jednak niektóre urządzenia potrafią już drukować z napędów USB oraz wysyłać maile bez udziału komputera. Dla wielu użytkowników istotna jest jednolita koncepcja obsługi, nie wymagająca studiowania wielu różnych instrukcji przed przystąpieniem do pracy. Dotyczy to również konfiguracji sprzętu i połączenia z komputerem. Warto wspomnieć też o mniejszym zużyciu energii, ponieważ całe urządzenie korzysta z jednego źródła zasilania.

Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. W przypadku urządzenia wielofunkcyjnego, gdy psuje się jedno z nich, nie mamy dostępu do wszystkich jego funkcji. Jeśli już coś się na stałe zepsuje, to jesteśmy pozbawieni wszystkich składowych urządzenia wielofunkcyjnego. Niektórzy użytkownicy zwracają też uwagę na to, że nie ma możliwości wyboru sprzętu o wysokiej jakości wszystkich funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*