Drukarka

Drukarka, to obecnie urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić życie. Warto jednak zastanowić się jaką wybierze się do własnego domu. Współcześnie drukarki są niezbędnymi urządzeniami zarówno dla studentów, przedsiębiorców, nauczycieli jak i dla ich rodzin.

Współcześnie drukarki są niezbędnymi urządzeniami

Współcześnie drukarki są niezbędnymi urządzeniami

Obecnie można wybierać spośród wielu różnych typów drukarek, wśród których najczęściej spotykane są:

W zależności od indywidualnych potrzeb można dziś dokładnie określić, jaki typ drukarki jest najbardziej przydatny do konkretnych zadań.

Drukarki atramentowe używają do drukowania na papierze kropelek atramentu. Można za ich pomocą przygotować wydruki tekstów, grafiki i zdjęć. Drukarki atramentowe mają zwykle kilka kaset z tuszem (wyjątkiem są monochromatyczne drukarki atramentowe, ale to obecnie rzadkość). Wśród kaset z tuszem zazwyczaj jest jedna z czarnym i kilka z kolorowym tuszem. Dzięki drukarce atramentowej można szybko i w miarę tanio drukować zdjęcia, równie skuteczne jak czarno-biały tekst, choć w tym drugim przypadku szybciej i taniej jest wydrukować go na drukarce laserowej.

Drukarki laserowe działają w sposób podobny do kserokopiarki, za pomocą tonera wytapiany jest na papierze wzór przekazany z komputera. Czarno-biała drukarka laserowa, w wersjach najczęściej spotykanych w domach, może wydrukować od 12 do 18 stron na minutę. Na jednym tonerze można wydrukować zazwyczaj kilka tysięcy stron. Drukarki laserowe uważa się za najlepsze, w przypadku gdy chce się drukować duże ilości, zwłaszcza tekstów. Kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe, zarówno jako same urządzenia, jak i w eksploatacji.

Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie funkcjonalność drukarki, skanera, kopiarki, a czasem również i faksu – wszystko to w jednej maszynie. Obecnie można znaleźć wiele urządzeń wielofunkcyjnych, które nie kosztują wiele więcej niż zwykła drukarka. Zwykle nie zajmują też więcej miejsca. Jeśli w małym biurze oprócz drukarki potrzebny jest skaner i kopiarka, to urządzenie wielofunkcyjne może być dobrym wyborem.
Przenośne drukarki mogą zmieścić się w plecaku, można je podłączać zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i do laptopów. Wiele z nich ma obecnie również możliwość podłączenia do tabletu a nawet telefonu komórkowego. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy muszą drukować dokumenty przebywając w różnych miejscach. Większość przenośnych drukarek może pracować dzięki bateriom.
Specyficzną formą drukarki jest ploter, będący rodzajem drukarki wielkoformatowej. Niektóre z takich urządzeń mają również możliwość druku na innych niż papier materiałach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*